Kirjoitettu: 9.3.2011

NLP-yhdistyksen Jonni Roos haastatteli Ideapakan kehittäjää Mieli-lehden oppimisen teemanumeroon (4/2010) ja Ideapakka pääsi mukaan kuvitukseen! Artikkelin kuvat on ottanut taitava Jani Toom.

Itse en ole perehtynyt NLP-ajatteluun pintaa syvemmälle, mutta uskon sen tarjoavan joukon erinomaisia menetelmiä, positiivista asennetta ja ajattelua sekä olevan hyvä soveltamisohje monessa arkipäivän vuorovaikutustilanteessa.
Mikä ihmeen NLP?

Suomen NLP-yhdistyksen mukaan:
”NLP on ajattelutapa ja joukko keinoja, joilla voit tehdä elämästäsi myös sillä tavalla mielekästä ja palkitsevaa että sitä voi kutsua onnellisuudeksi.”

NLP-opiston mukaan :
”NLP tutkii kokemuksen esitystapaa neurologiassa (Neuro), tapaa kommunikoida itsensä ja muiden kanssa (Lingvistiikka, linguistic) ja sitä kuinka voimme muuttaa tavanomaisia ajattelutapoja, kommunikointia ja käyttäytymistä (Programming, ohjelmointi). NLP on prosessi, jolla opimme kuinka ajattelemme, kommunikoimme ja käyttäydymme, jotta voimme alkaa ajatella, kommunikoida ja käyttäytyä fiksummin.”